Пам'ятка для підлітків
Перед тим як погодитись на сумнівну пропозицію «спробувати новий кайф», замислись:
- Чому, з якою метою пропонують безкоштовно речовину, що коштує дорого і яку можна дістати лише за гроші або в обмін на цінні речі?
- Вживає наркотики людина, яка пропонує їх тобі, чи лише «пригощає» інших?
- Якщо вона сама не вживає наркотик, то навіщо пропонує його іншим? Якщо ж вживає, то чи може без нього обходитись? Коли стверджує, що так, як це може довести на дії?
Свою відмову від пропозиції попробувати наркотик можна супроводжувати такими висловами: «У мене алергія», «Я підтримую форму для спорту», «Мені час на побачення».
Що потрібно знати про алкоголь
Алкоголь – це будь-які напої, які містять у собі спирт.При їх вживанні мозок людини « туманиться». До алкоголю звикають так, як і до наркотиків.
Пити – це ознака дорослості або «крутизни», як деякі думають. Ти самостійно вирішуватимеш: чи потрібен алкоголь у Твоєму житті чи ні.
Але не забувай про те, що:
- Вживання алкоголю відображається на зовнішності молодої людини. («Всі бачили, як виглядають алкоголіки, напевно, нікому не хочеться бути на них схожими).
- Дівчата спиваються швидше за хлопців, і жіночий алкоголізм остаточно не виліковується;
- Алкоголь руйнує печінку, нирки;
- Алкоголь руйнує шлунок, нервову систему;
- Він уповільнює реакції людини або, навпаки, робить її агресивною;
- В стані сп'яніння молоді люди припускаються багатьох серйозних помилок: сексуальні зв’язки, небажана вагітність або венеричні захворювання;
- У тих, хто захоплюється алкоголем – в результаті часто дитина народжується хворою, виродком;
- Часто більшість людей просто не уміє пити: не відчувають міри, не знають, як потрібно поводитися в компанії, не знають, що не можна змішувати спиртні напої;
- П’яна людина – причина смертей в дорожних аваріях;
- Половуну всіх злочинів скоюють п'яні, оскільки п'яна людина не відповідає за свої дії, «не пам'ятає себе», і за ці злочини несе важче покарання.
Якщо Тобі пропонують випити, а Ти не хочеш, скажи:
- «НІ». Без жодних пояснень.
- « Я більше люблю сік».
- « Не хочу, мені і так весело».
- « У мене немає настрою пити».
- « Я зараз п'ю пігулки, а їх не можна суміщати з алкоголем».
- « Я займаюсь спортом. І мене випивка не цікавить».
-
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ВІЛ (ВІРУС ІМУНОДЕФІЦИТУ ЛЮДИНИ) І СНІД (СИНДРОМ НАБУТОГО ІМУНОДЕФІЦИТУ)
Як відомо, СНІД - одна з найважливіших проблем, з якою людство зіткнулося у XX ст. і ввійшло у XXI ст.
Стрімко зростає кількість інфікованих, хворих і померлих від СНІД людей. Багато про СНІД уже відомо, але щодня з'являється нова інформація. Водночас накопичено певний багаж знань, використання якого коли й не зупинить поширення хвороби, то хоча б загальмує його.
Як розшифровуються скорочення ВІЛ і СНІД?
«ВІЛ»:
|
«В» — вірус;
|
«І» - імунодефіциту;
|
«Л» — людини.
|
«СНІД»:
|
«С» — синдром;
|
«Н» — набутого;
|
«І» — імунного;
|
«Д» — дефіциту.
|
Вірус- збудник захворювань, імунодефіциту - відсутність захисної реакції системи організму, яка має забезпечувати захист від мікроорганізмів, що спричиняють хвороби, синдром - ряд ознак (симптомів), які вказують на наявність певної хвороби чи стану, набутого - такого, що з'явився протягом життя, а не від народження, імунного - стосується імунної системи, яка забезпечує захист людини від мікроорганізмів, що спричиняють хвороби, дефіциту - брак чогось, у даному випадку - захисної реакції імунної системи людини на наявність в організмі шкідливих вірусів, мікробів.
СНІД є кінцевою стадією захворювання людини, викликаного ВІЛ.
Трохи історії. Перші випадки захворювання на СНІД було діагностовано 1981 року у США. Спочатку хвороба видавалася вельми загадковою. У Франції, як тільки з'явилися перші повідомлення про таємничу хворобу, сформували групу дослідників для її вивчення під керівництвом ученого-вірусолога Люка Монтеньє. За два роки (починаючи з 1981 р.) було з'ясовано загальну картину хвороби, знайдено її збудника - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), розроблено методи, за допомогою яких виявляють вірус хвороби в організмі людини, встановлено механізм негативної дії вірусу на організм. Уперше ВІЛ було виділено та ідентифіковано у 1983 р. французькими вченими на чолі з Монтеньє в Пастерівському інституті в Парижі. Водночас про факт відкриття вірусу, котрий спричиняє СНІД, повідомили американські вчені з Національного інституту здоров'я на чолі з Робертом Галло.
ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІД.
Як уже зазначалося, СНІД - це синдром набутого імунодефіциту, тобто хвороба імунної системи, викликана вірусом. Віруси є збудниками багатьох хвороб, наприклад, грипу, герпесу, деяких видів раку. ВІЛ, як і інші віруси, є мікроорганізмом, що його неможливо побачити за допомогою звичайного мікроскопа. Для своєї життєдіяльності вірус має проникнути в живу клітину. У випадку ВІЛ - в імунну клітину людини.
Віруси, в тому числі й ВІЛ, виявляються за допомогою спеціальних методів дослідження крові. Коли вірус з'являється в організмі, імунна система починає виробляти в імунних клітинах специфічні білки - антитіла, які борються з вірусом. Наявність антитіл у крові людини свідчить про те, що в її організм потрапила інфекція. Але слід знати, що з моменту проникнення ВІЛ в організм минає від 2 до 12 тижнів, протягом яких організм продукує достатню кількість антитіл, аби їх уже можна було виявити в крові. В цей період (його ще називають «вікно») вірус неможливо виявити в організмі, оскільки він ще не накопичився в достатній кількості. Тому людям, що проходять тестування на ВІЛ, рекомендують за наявності негативного результату повторити аналіз через три місяці.
Носії ВІЛ упродовж тривалого часу можуть виглядати і почуватися здоровими, хоча відразу після інфікування спостерігаються симптоми, що нагадують гостре респіраторно-вірусне захворювання або застуду. Потім настає прихований період, коли вірус себе не проявляє. Цей період може тривати роками. Весь цей час ВІЛ-інфікована людина почувається добре і, не підозрюючи, що в неї ВІЛ-інфекція, може інфікувати інших. Та з часом імунна система дедалі більше ослаблюється, а вірус сильнішає. Минають роки, і людина врешті захворює на СНІД, що через деякий час призводить до смерті. Дуже часто головною причиною смерті є навіть не СНІД, а інші інфекції, з якими ослаблений ВІЛ-інфекцією організм не в змозі боротися.
На сьогодні існує багато лікувальних препаратів для боротьби з інфекціями, зумовленими СНІД. Правда, за допомогою цих ліків неможливо вилікувати СНІД, але вони подовжують життя хворих. Існують також деякі ліки, за допомогою яких удається стримати розвиток ВІЛ-інфекцїї в організмі людини, хоча вони теж не виліковують СНІД. Усі зусилля знайти ефективні ліки поки що марні.
Крім того, вчені та лікарі всього світу постійно намагаються знайти вакцину, яка б могла захистити людей від ВІЛ, але поки що безрезультатно. Можливо, це буде зроблено найближчим часом.
Та ми живемо сьогодні і повинні добре знати шляхи передачі цієї інфекції для того, щоб захистити себе.
Що потрібно знати про паління?
Паління – найпоширеніша абсолютно даремна, шкідлива звичка. Людина разом з тютюном вдихає в свій організм отруту – нікотин. Той, хто палить, не стає молодшим, від сигарет не можна схуднути, він не заспокоює нерви ( до речі, навпаки – нікотин їх руйнує, оскільки ушкоджує клітини головного мозку), а виділитись серед однолітків можна і чимось іншим: заняттями спортом, навчанням, артистичними здібностями.
Ось найсерйозніші причини не палити:
- У того, хто палить, змінюється зовнішній вигляд: жовті зуби; неприємний запах (навряд хтось захоче підійти познайомитися, поговорити з людиною, від якої смердить тютюном, особливо якщо це дівчина);
- Той, хто палить, частіше за інших хворіє на простуду, бронхіт;
-
Сам вибирай, що для тебе важливіше!!!
- Організм дівчини, жінки під впливом сигаретного диму швидше старіє (з*являються зморшки, жовтіє шкіра, ламається волосся);
- Перепочинок і ослаблене серце не дадуть курцю добитись чогось у спорті;
- У курців найчастіше, ніж у інших людей, виникає рак дихальних шляхів: носоглотки, гортані, легенів;
- Захоплення сигаретами може призвести до безплідності у жінок, імпотенції у чоловіків;
- Підвищує ризик народження слабкої, хворої дитини.
|